طرفداران جنبش سبز

استقلال آزادی جمهوری اسلامی واقعی

پاچه خاري هاي شاعرانه وزير ارشاد در جشنواره شعر فجر 22/02/2010

Filed under: news — HMD @ 3:07 ب.ظ.

شبكه جنبش راه سبز (جرس) – مهران مديري در مجموعه تلويزيوني پربيننده «شبهاي برره» كه با فشاردولت احمدي نژاد و سانسور دم و دستگاه ضرغامي بالاخره ناتمام تمام شد، اصطلاح «پاچه خواري» را بجاي مفهوم بي ادبانه اي كه معمولا مردم به معناي «تملق» استفاده مي كنند ساخت و در اين مجموعه كه تصويري طنز آلود از روابط اجتماعي در ايران است، جا انداخت. حالا مي توانيم بگوئيم كه صاحب منصبان بزرگ و كوچك در دولت محمود احمدي نژاد، همانند همه جوامع استبداد زده، هر روز مي كوشند در «پاچه خواري» به حد نصابهاي تازه اي دست پيدا كنند و گوي سبقت از يكديگر بربايند كه آخرين آنها از سوي وزير ارشاد اين دولت رو شده است.


سيد محمد حسيني روز شنبه در سخنان خود در مراسم پاياني چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر  در تالار وحدت، پيشنهاد كرد كه شاعران ايران كه چندين انجمن مختلف از جمله «انجمن شاعران ونويسندگان ايران» را دارند، دور هم جمع شوند و يك انجمن تازه بنام «امين» داير كنند. حالا چرا امين؟ اينرا ديگر از زبان خود او بشنويد: «انجمن شعر امين را بر پا كنيم و اطمينان داشته باشيم مسئولان در نگاهداري از اين انجمن كه امين است حمايت كامل را خواهند داشت. نام امين نيز هم نشانه امانتداري است و هم تخلص مقام معظم رهبري در شاعري است»!

وي در ادامه چيزهائي گفت كه اديبان حاضر و ناظر مراسم هم چندان سردر نياوردند، اما به خواندنش مي ارزد: «چه سهمي در بودجه را به امين هنر اختصاص داده‌ايم، در حالي‌كه مي‌دانيم چه نقشي را دارد؟ تاكيد مي‌كنم نسل جوان با بزرگان مجالست كنند و فرهنگ شاعرانگي در انجمن‌ها رشد كند. در اوضاع كنوني جهان كه از زمين و زمان براي گرفتن باورها از نسل جوان يك تهاجم فرهنگي گسترده در گرفته، مقام معظم رهبري به درستي توجه خود را به مجلس قرآني و محفل شعرخواني معطوف كرده‌اند كه اين نشانه اهميت شعر در شرايط فعلي است.»

وزير ارشاد در بخش ديگري از سخنان خود به «دقت» بيشتر در صدور مجوز براي كتاب‌هاي شعر اشاره كرد.  البته شاعراني كه كتابهايشان در ليست انتظار دريافت مجوز است، فهميدند كه منظور او از دقت همان نظارت و سانسور بيشتر است: «مسئله شعر امري ملي است و همزباني‌ها فرصتي است تا زمينه‌ساز ظهور گرديم، چرا اين‌گونه سرديم؟ شايسته نيست خون فرهنگ و هنر به گردنمان افتد. اين وزارتخانه نيز بايد هواي سلطنت عشق را نگاه دارد. به شعر كه متعلق به ايران اسلامي است، بها دهيم كه شعر از هر هنري بالاتر است.» اين سخنان نه چندان روشن خلاصه اش اين است كه منظور آقاي وزير از شعر همان «مداحي» است.

حسيني خطاب به شاعران هم اينگونه داد سخن داد: «احترام امامزاده را متولي بايد نگاه دارد. مگر ما شاعر شهير و شهيد كم داريم؟ پس چرا آن‌چنان كه سزاست نپرداخته‌ايم؟ از انجمن شعر كمتر مي‌شنويم كه در اين انجمن‌ها، نوآمدگان آب‌ديده‌تر مي‌شوند. خوشبختانه شيوه اجرايي در اين دوره از جشنواره كاملا رقابتي بوده كه موجب كشف استعدادهاي تازه گشته و اميدوارم در صورت اجماع، برنامه‌هاي ديگري نيز براي اين استعدادها داشته باشيم.»

غيبت شاعران نامدار
ايران كشور «شعر» است با شاعران بزرگي كه قرنهاست شهره آفاقند؛ اما جشنواره شعر فجر نشاني از اين بزرگي ها نداشت. از شاعران شاخص و نامدار كشور كسي در آن حضور نيافته بود تا جائيكه آقاي محمدي گلپايگاني رئيس دفتر رهبري بعنوان شاعر در آنجا معرفي شد و شعرش را معاون وزير قرائت كرد. قبلا اعلام كرده بودند كه سهيل محمودي، ساعد باقري و عبذالجبار كاكائي در اين جشنواره بعنوان داور حضور دارند، ولي همانند جشنواره فيلم و جشنواره موسيقي (كه در روزهاي آينده گزارش آنرا خواهم نوشت) اينجا هم هر چه شاعر و اديب سبز بود، از جمله اين سه تن و خانم فاطمه راكعي، خود را كنار كشيدند و دامن به جشنواره دولت ساخته نيالودند.

سهيل محمودي شاعر و ترانه سرا و مجري برنامه هاي محبوب ادبي در صدا و سيما كه مدتي است بعلت طرفداري از جبهه اصلاحات و موج سبز، مغضوب حكام جمهوري اسلامي واقع شده، در باره عدم حضور خود و شاعران پرآوازه ديگر در جشنواره فجر، در گفت و گوئي با «خبر آنلاين» مي گويد: » در جشنواره اي كه دولت به اين شكل برگزار كرده، ترجيح مي دهم طرف مردم باشم و براي همراهي با آنها در برگزاري جشنواره شعر فجر نقشي نداشته باشم. ما اين چشنواره را به دليل مرز بندي و جانبداري بين شاعران مردود مي دانيم و معتقديم در چهارمين جشنواره برخلاف ادعاي برگزاركنندگان، شعر ها مورد داوري قرار نمي گرفتند بلكه خط فكري شاعران است كه حضور و عدم حضورشان را در جشنواره تعيين مي كند.»

به گفته محمودي از دفتر جشنواره با شاگردان او تماس گرفته و با وعده حضور محمودي، باقري و كاكايي، آنها را به شركت در جشنواره ترغيب كرده‌اند اين در حالي ست كه آنها اين جشنواره را به دليل برخورد سليقه‌اي به رسميت نمي شناسند. وي در اين باره مي‌گويد: «من و آقاي باقري و كاكايي در اطلاعيه‌مان اعلام كرده‌ايم نه تنها به اين جشنواره دعوت نشده‌ايم، بلكه تحت هيچ شرايطي حاضر به همكاري با آن هم نيستيم.»

سهيل محمودي خطاب به دبير چهارمين جشنواره شعر فجر مي‌گويد: «آقاي دبير اگر خيلي دلتان براي شعر اين مملكت مي‌سوزد و دلتان مي‌خواهد كاري براي ادبيات بكنيد، كتاب مرا (از شلوغي پياده روها) كه از سال گذشته در محاق مانده از توقيف وزارت ارشاد دربياوريد. مثل هميشه كسي توضيح درستي درباره دليل توقيف اين كتاب نمي‌دهد و باز مثل هميشه دستمان به جايي بند نيست.  نمي‌دانم چطور ممكن است بر اساس سليقه كساني كه بيمار و كم‌مايه‌اند، برچسب غير اخلاقي بودن به اشعار من بچسبانند. كتاب شعر من يك سال در وزارت ارشاد مانده در حاليكه هيچ دليل قانع كننده‌اي براي غير اخلاقي بودن آن وجود ندارد.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s