طرفداران جنبش سبز

استقلال آزادی جمهوری اسلامی واقعی

شیطان و شیخ ! 21/02/2010

Filed under: news — HMD @ 2:24 ب.ظ.

یلدا آراسته

شبکه جنبش راه سبز(جرس): « در حوادث فتنه موجودی به نام شیطان نقش دارد » دیروز و در همایش ناظرین انتخابات استان قم محمد تقی مصباح یزدی در جدیدترین اظهار نظرش در خصوص حوادث بعد از انتخابات به تلویح سران جنبش سبز را یاران ابلیس خواند و گفت :« ابلیس یارانی دارد که برخی از جنس خود او هستند و قرآن از این دسته با نام جنیان یاد می‌کند و عده‌ای نیز از جنس انس هستند که همان کار ابلیس را می‌کنند.»

وی که به گفتن مسائل سیاسی در لفافه مسائل دینی شهرت دارد، ضمن بر شمردن مصادیق شیطان در جوامع و بیان مصادیق ظلم ، مهمترین مصداق ظلم  در زمان ما و در قرون اخیررا بیانیه حقوق بشر دانست . وی گفت :«آن‌ها می‌گویند اگر کسی هزاران بیگناه را یک دفعه بکشد شما حق کشتن او را ندارید چون به کرامت انسانی او ضربه می‌خورد. آن‌ها می‌گویند هر انسانی حق حیات دارد، هرچند مرتکب هر جرمی شود و کشتن و اهانت نسبت به او ظلم محسوب می‌شود.»

از موارد دیگر ظلم نیز به مفاهیم دموکراسی در جهان امروز اشاره کرد و گفت :

« که آن‌ها ما، حزب‌الله و جهاد فلسطین را تروریست می‌دانند، اما موساد که علنا اقدام به ترور می‌کند و عملا به شهری حمله می‌کند و میلیون‌ها انسان را به محاصره خود درمی‌آورد، این اقدامات را تجاوز به حقوق انسان نمی‌دانند. آن‌ها اگر ببینند کسی سگی را زندانی کند او را محاکمه می‌کنند اما خود میلیون‌ها آدم را محاصره کرده‌اند و حتی حاضر نیستند به آن‌ها غذا و مواد سوختی بدهند و بعد دم از دموکراسی می‌زنند. »

شیخ حامی دولت

محمد تقی مصباح یزدی در یازدهم بهمن سال ۱۳۱۳شمسی در شهر یزد متولد شد. وی، عضو مجلس خبرگان رهبری در جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) و یکی از اساتید حوزهٔ علمیهٔ قم است.

پس از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در پنج سال گذشته اودر سفرهایش به قم میهمان بیت مصباح یزدی بوده است .

دولت های حاکم همواره سعی کرده اند که در قم ، پایتخت مذهبی ایران ، مدافعانی داشته باشند .

احمدی نژاد از قم اما تندروترین و خشونت طلبترین مراجع را برای حمایت خویش برگزید .

مصباح یزدی معروف است به احکام سخت و نظرش برای نگهداری از اسلام  و دین و کشور با حمله وحذف مخالفان همراه است .

معترضان مفسد

پس از اعتراضات و ناآرامی های 22 خرداد او اولین کسی بود که معترضان را مفسدان فی الارض و محارب خواند و خواستاراجرای حکم برای آنها شد .

در دین اسلام اعدام تنها حکم این جرایم است .

مصباح یزدی در جمع سپاهیان گفته بود که » فتنه‌ها و حوادثی که در ماه‌های اخیر در کشور اتفاق افتاد در طول تاریخ بی‌سابقه نیست و آخرین آن‌ها هم نخواهد بود. البته نوع شعارها، حرکات و پوشش‌ها تفاوت می‌کند که همه آن ها تحت عنوان یک فساد یا افساد فی‌الارض مشترک هستند.»

شمشیرها را بکشید

وی در سخنرانی  در جمع بسیحیان نیز  با آوردن روایت تاریخی و با اشاره به زمان حضرت علی زمان را زمان خشونت دانست و گفت :«در حال حاضر باید دید در برابر اتفاقات اخیر چگونه رفتار کرد. باید شمشیر کشید یا رأفت اسلامی به خرج داد و اینها مسائلی است که در کتاب، آیه و حدیث به آن اشاره نشده است»

وی در این سخنان صراحتا مردم را به حمله مسلحانه در بربر معترضین خواند و گفت : « اسلام دین رأفت، رحمت، گذشت، عفو و صلح است، ولی در کنار اینها در اسلام سخت‌گیری‌هایی نیز شده است و ما در کنار صلح، جهاد را نیز داریم که با استفاده از سلاح است.»

وی با حکایت های تاریخی، توجیهی برای شرایط فعلی ذکر کرد وگفت : « حضرت علی(ع) 4 هزار نفر را در جنگ نهروان هلاک کردند، امام علی(ع) پس از خاموش کردن این توطئه که با هدف براندازی حکومت علی(ع) طراحی شده بود، فرمودند« من چشم فتنه را کور کردم.»

صدورحکم قتل ؟

برخی از مصباح به عنوان مفتی قتلهای زنجیره ای نام می برند و او را عامل اصلی و پشت پرده تمام حوادث اخیر جمهوری اسلامی ایران و پدر معنوی احمدی نژاد معرفی می کنند .

گفته می شود  مصباح یزدی در گذشته فتوای ترور سعید حجاریان و قتل چهار فعال سیاسی ایران که به پرونده قتل های زنجیره‌ای شهرت یافت، را صادر کرده بود.

هرچند که این ادعا به شدت از سوی خبرگزاری های نزدیک به دولت تکذیب شد، اما شاید به علت اشاره پی در پی وی به مجاز بودن خشونت در سخنرانی هایش بود که این تکذیبیه چندان کارآمد نبود.

این اینترنت منحرف

مصباح یزدی هیچ گاه  روی خوشی به تکنولوژی نیز نشان نداده است او بارها اعلام کرده است که پیشرفت هایی از دست اینترنت ،ماهواره و … باعث انحطاط جامعه بشری است .

پس از 22 خرداد نیز او هم همسو با دولتمردان ایرانی که همه آشوب ها را زیر سر شبکه های خبری خارجی . فیس بوک  و… می دانستند دریک سخنرانی گفت که تکنولوژی باعث منحرف شدن انسان است .

اطاعتش واجب است

آنچه اما پس از انتخابات 22 خرداد بسیار عجیب می نمود صدور حکمی شرعی از جانب وی بود که در آن اطاعت از احمدی نژاد را اطاعت از خدا می دانست .

صدور این حکم اما پیشینه ای تاریخی دارد .

مصباح یزدی همواره از جمله کسانی بوده که مخالف جمهوریت نظام بوده. به اعتقاد وی روح الله خمینی نیز نمی خواسته است در کشور جمهوری پدید آید .تاکید وی بر اسلامی بودن با قرائت خاص خودش در کشور است و در تمام سخنانش همین خط سیر را طی می کند که جمهوریت باید از ایران حذف شود .

بر اساس این نظریه قانون اساسی  نیز چندان جایگاه ویژه ای در کشور ندارد .همان قانون اساسی که بر پایه آن ولایت فقیهی توسط مجلس خبرگان انتخاب می شود .

کشف می کنیم

مصباح بر این مبنا می‌گوید جانشین امام غایب توسط خود آن امام انتخاب شده و در جامعه حضور دارد و وظیفه خبرگان، نه رایزنی برای انتخاب اصلح، که کشف این نایب از پیش تعیین‌شده با تشخیص مشخصات جمع شده در اوست. بدین صورت مشروعیت نه با واسطه خبرگان از طریق آرای ملت، که بلاواسطه از جانب خود امام عصر به ولی فقیه داده شده است. بالطبع جایگاه ولایت ورای نظر و نظارت مردم است.

مصباح یزدی و همفکران او قائل به کشف ولایت فقیه هستند نه انتخابش بر همین اساس است که وی در سخنانی گفت :« امروزه بسیاری از افراد حتی حکم رهبری و فرمایشات ایشان را مانند حکم و مصوبات مجلس شورای اسلامی می‌دانند و می‌بینیم برای اینکه حتی این حکم‌ها را از میان ببرند و اجرا نکنند، اعتصاب و شورش راه می‌اندازند و حتی آنهایی که می‌گفتند انتخابات باید باطل شود نیز از جمله این افراد بودند.»

مصباح حتی برخی از اصولگرایان را متهم به این کرد که جایگاه رفیع رهبری را درک نکرده اند و معترضانه گفت:« برخی آقایان اگر رهبری در قانون اساسی نبود آن را قبول نداشتند.»

او حکم رهبری را چیزی نمی داند که بشود در خصوص آن معترض بود .

مثل نماز و روزه

وي در خصوص ولایت فقیه می گوید:« ولايت فقيه به دليل آنکه داراي پرتويي از انوار امام زمان(عج) است و مردم نيز به دليل اين که او را جانشين به حق وليعصر(عج) مي دانند اطاعت از او را همچون اطاعت از امام عصر بر خود لازم مي دانند.»

او  اطاعت از فرامین رهبر را مانند نماز و روزه بر مردم واجب می داند و معتقد است مردم اطاعت و محبت به ولايت فقيه را اطاعت و محبت به خداوند مي دانند .

با چنین دیدگاهی است که مصباح یزدی می تواند حکم خدایی برای احمدی نژاد صادر کند :«ولي فقيه جانشين امام زمان(عج) است و وقتي رييس جمهوري از جانب رهبري نصب و تاييد مي شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور بر او نيز تابيده مي شود و اطاعت از او چون اطاعت از خداست »

مراکز فساد می خواهند

بر اساس همین محاسبات بود که مصباح یزدی پیش از هرکس دیگری در ایران اعتراضات را نه به نتیجه انتخابات، که به ولایت فقیه دانست واعلام کرد که معترضان ولایت فقیه را نشانه گرفته اند.

مصباح یزدی معترضان را «فریب خورده» توصیف کرد و گفت: « «این عده می‌گویند به جای «مرگ بر آمریکا» با آنان منافعمان را تقسیم کرده و نفت را بفروشیم و مراکز فساد را مانند قبل از انقلاب داشته باشیم در حالی که افکار این عده ناشی از ضعف در ایمان است و اینها به خاطر دنیا از دین و استقلال خود می‌‌گذرند و با رفت و آمد به کشورهای خارجی آنچنان دلباخته می‌ گردند که حاضرند به خاطر لذت ‌های حرام از حکومت اسلامی چشم بپوشند».»

یک کینه تاریخی

البته مخالفت سرسختانه مصباح با اصلاح طلبان تاریخی است او در سخنانی در زمان ریاست محمد خاتمی گفته بود :« اصلاح طلبان می خواهند سنت 2500 سال پیش کفار را در ایران احیا کنند.»

سخنرانی‌های پیش از خطبه نماز جمعه مصباح یزدی در کوران دوره اصلاحات سر و صدای بسیاری به پا کرد.

مصباح در طول این سال‌ها بارها به بحث حکومت اسلامی، تزیینی بودن رأی مردم، مجاز و بلکه صواب بودن اعمال خشونت در راه ترویج دین و …اشاره کرد.

که هر کدام  از آنها منجر به یکی از بحران‌هایی شد که محمد خاتمی از تحمیل هر ۹ روز یک بار آن‌ها بر دولت خود می‌نالید.

برخی از تحلیلگران مسائل ایران از مصباح یزدی به عنوان یکی از نظریه پردازانی نام می برند که محمود احمدی نژاد و نزدیکانش در دولت ایران از نظر فکری خود را وابسته به او می دانند.احمدی نژاد رئیس جمهوری فعلی ایران در اولین سفر داخلی خود پس از برگزاری انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری، به مشهد سفر کرده بود.

از دیدار احتمالی آقای احمدی نژاد و محمد تقی مصباح یزدی در مشهد خبری منتشر نشده است. اما اولین اظهار نظر او پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، در حالی منتشر شده که هر دو نفر در مشهد به سر می بردند.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s